4 powody, dla których powinieneś wdrożyć klastry słów kluczowych w swojej strategii SEO

4 powody, dla których powinieneś wdrożyć klastry słów kluczowych w swojej strategii SEO
Alex Williams
Alex Williams
Freelance Writer at WilliamsTechCopy

Praktyka skupiania się i optymalizacji witryny wokół kilku podstawowych słów kluczowych szybko staje się przestarzała. Każdego dnia Google i inne wyszukiwarki stają się coraz bardziej biegłe w rozumieniu ludzkiego języka i intencji wyszukiwania. Na przykład Google kładzie obecnie większy nacisk na przetwarzanie języka naturalnego (NLP) i koncentruje wszystkie wysiłki na głębszym zrozumieniu wzajemnych powiązań między treściami na stronie. W związku z tym nie wystarczy już optymalizacja treści pod kątem jednego słowa kluczowego.

W miarę jak możliwości Google (NLP) stale się rozwijają, nasza strategia SEO na stronie musi również ulec poprawie, aby odzwierciedlić te postępy w wyszukiwaniu. Właśnie dlatego branża SEO skupiła się na grupowaniu słów kluczowych, aby poprawić optymalizację na stronie i nadążyć za postępem technologicznym Google.

Ale czym jest grupowanie słów kluczowych i w jaki sposób tchnie ono życie zarówno w nowe, jak i istniejące treści w witrynie? W tym artykule wyjaśnimy, czym są klastry słów kluczowych i w jaki sposób strukturyzacja witryny wokół nich może pomóc w zwiększeniu ruchu organicznego z wyszukiwarek i rozwoju firmy.

Czym są klastry słów kluczowych?

Mówiąc najprościej, klastry słów kluczowych/tematy (znane również jako grupy słów kluczowych) to grupa podobnych zapytań i słów kluczowych reprezentujących wyszukiwania o podobnych zamiarach konsumentów. Te terminy lub frazy mają podobne lub prawie podobne znaczenie i intencje.

Na przykład "kamera bezpieczeństwa", "kamera bezpieczeństwa do domu" i "system kamer bezpieczeństwa" to nic innego jak podobne frazy kluczowe o podobnych intencjach używane przez użytkowników Google, którzy chcą kupić kamerę bezpieczeństwa.

Serpstat Keyword Clustering

O klastrach słów kluczowych można myśleć jak o wielu kluczach w jednym breloczku, gdzie breloczek to treść, a słowa/frazy kluczowe to klucze.

Użytkownicy rzadko szukają produktów, usług lub odpowiedzi na swoje pytania, używając tych samych terminów. Zakładając więc, że Twoja marka zajmuje się kamerami bezpieczeństwa, ranking tylko dla pierwszego słowa kluczowego ograniczy Twój udział w rynku dla innych słów kluczowych w klastrze.

Google i tak zazwyczaj pozycjonuje strony internetowe dla wielu słów kluczowych. Korzystanie z modelu klastra słów kluczowych to świetny sposób na strategiczne zapewnienie, że Google pozycjonuje Twoje strony dla najbardziej odpowiednich branżowych słów kluczowych i terminów, których Twoi docelowi odbiorcy używają najczęściej podczas wyszukiwania.

4 korzyści z grupowania słów kluczowych

Aby zmaksymalizować korzyści płynące z grupowania słów kluczowych, należy najpierw zdać sobie sprawę, że wymaga to dużo czasu i zasobów, i nie jest to podejście, które z dnia na dzień odniesie sukces w strategii marketingowej. Aby odnieść sukces, musisz przeprowadzić szczegółowe badania słów kluczowych, opublikować mnóstwo treści i zainwestować więcej w działania SEO.

Ważne jest również, aby mieć doświadczony zespół marketingowy i korzystać z wysokiej jakości oprogramowania do zarządzania projektami i współpracy w celu prowadzenia kampanii SEO. Oprócz narzędzi do współpracy, oprogramowanie musi być wyposażone w takie funkcje, jak badanie słów kluczowych i rekomendacje dotyczące grupowania słów kluczowych, aby można było opracować kompleksową strategię słów kluczowych.

Mając to na uwadze, oto niektóre z kluczowych korzyści płynących z grupowania słów kluczowych:

Wyższy ruch organiczny

Dawno minęły czasy, gdy techniki SEO na stronie obejmowały optymalizację każdej strony docelowej witryny pod kątem pojedynczego słowa kluczowego. Obecnie optymalizacja pod kątem pojedynczego słowa kluczowego ogranicza potencjał witryny do generowania ruchu organicznego.

Dzięki grupowaniu słów kluczowych możesz kierować reklamy na wiele powiązanych słów kluczowych z długiego i krótkiego ogona zamiast tylko jednego, zwiększając liczbę wyświetleń w wynikach wyszukiwania (SERP). Sprawi to, że wyszukiwarka będzie postrzegać Twoje strony jako bardziej trafne, co pomoże Twojej witrynie uzyskać wyższą pozycję w rankingu.

Ponadto pozwala to na doładowanie planowania treści. Dzieje się tak, ponieważ zmusza do myślenia o lepszych sposobach strukturyzowania witryny wokół klastrów słów kluczowych i ich znaczenia dla odbiorców. W dłuższej perspektywie ułatwia to identyfikację mniej konkurencyjnych słów kluczowych o wysokiej konwersji, na których można się skupić, aby wzmocnić autorytet witryny i przyciągnąć większy ruch.

Trudniej jest nabrać rozpędu dzięki wysoce konkurencyjnym słowom kluczowym, zwłaszcza jeśli dopiero zaczynasz. Lepiej jest zacząć od tworzenia treści na podtematy, które są ściśle związane z głównym tematem - będziesz musiał stawić czoła mniejszej konkurencji - aby pomóc ugruntować swoją witrynę w wyszukiwarce.

Innym sposobem na zwiększenie ruchu organicznego w witrynie jest zachęcanie klientów do pozostawiania opinii o swoich doświadczeniach na profilu biznesowym Google. Recenzje Google odgrywają ogromną rolę w lokalnym SEO, budując zaufanie klientów i pomagając przyciągnąć więcej odwiedzających i zwiększyć ruch w Twojej firmie. Ponieważ ponad 70% klientów zostawiłoby recenzję tylko wtedy, gdyby zostali o to bezpośrednio poproszeni, musisz być proaktywny, aby zachęcić kupujących do działania.

Szybsza poprawa pozycji w rankingach SERPS

W 2007 roku Google sklasyfikowało co najmniej 25% wszystkich wyszukiwań wprowadzonych do pola wyszukiwania jako "nowe" i nigdy wcześniej nie widziane. Liczba ta uległa konsekwentnemu zmniejszeniu i od 2013 r. do chwili obecnej 15% wszystkich zapytań wprowadzonych w polu wyszukiwania wyszukiwarki jest uznawanych przez Google za "nowe" i nigdy wcześniej nie widziane.

Korzystanie z klastrów słów kluczowych dywersyfikuje potencjał wyszukiwania i ułatwia wyszukiwarce zrozumienie treści i wyświetlenie jej w SERPach dla wszystkich potencjalnych nowych słów kluczowych.

Spójrzmy ponownie na przykład kamer bezpieczeństwa. Jeśli zoptymalizujesz się tylko pod kątem słowa kluczowego "kamery bezpieczeństwa", stracisz szanse na spieniężenie słów kluczowych "kamera bezpieczeństwa do domu" i "system kamer bezpieczeństwa".

Similar search intent for “security camera system” and “security camera for home” on SERPs

Więcej możliwości linkowania wewnętrznego

Twoja witryna jest jak wielka rezydencja, z pokojami i przestrzeniami połączonymi ze sobą. I podobnie jak dom, wewnętrzny projekt i architektura witryny są bardzo ważne. Linki wewnętrzne są jak drzwi prowadzące z jednej strony na drugą.

Google uwielbia, gdy jest wystarczająco dużo drzwi i gdy są one logiczne i łatwe do naśladowania. Dzieje się tak, ponieważ zarówno czytelnicy, jak i roboty wyszukiwarek mogą łatwiej znaleźć treść.

Algorytm Google jest stale ulepszany, aby zapewnić użytkownikom najbardziej trafne wyniki wyszukiwania. Wśród tych modyfikacji jest karanie zbyt nieistotnych połączeń wewnętrznych i interpretowanie zapytań konwersacyjnych jako myśli, a nie dosłownych słów kluczowych.

Strona filarowa to obszerna strona z zasobami, która zapewnia dogłębne omówienie głównego tematu i linki do wysokiej jakości informacji opracowanych dla podtematów pomocniczych. Ułatwia to konsumentom znalezienie odpowiednich i poprawnych treści, których potrzebują, i upraszcza proces indeksowania stron internetowych w celu zrozumienia i powiązania tematów w witrynie.

Korzystanie z klastrów słów kluczowych stwarza nieograniczone możliwości linkowania wewnętrznego. A to wiąże się z nieograniczonymi korzyściami, które obejmują

 • Poprawia indeksację witryny.
 • Roboty indeksujące wyszukiwarek podążają za linkami, aby znaleźć i zindeksować strony witryny. Linki wewnętrzne pomagają wyszukiwarkom w łatwym znajdowaniu, kategoryzowaniu i indeksowaniu treści.
 • Pomaga w nawigacji na stronie. 
 • Odpowiednie linki wewnętrzne pomagają świeżym i głęboko indeksującym botom łatwo poruszać się po witrynie, co może sprawić, że znajdziesz się po ich dobrej stronie i zdobędziesz nagrody.
 • Zwiększa potencjał zarabiania linków zwrotnych na stronach z głęboką treścią.
 • Opracowanie dobrze przemyślanej strategii linkowania wewnętrznego może zwiększyć potencjał strony i treści w zakresie pozyskiwania linków zwrotnych. Osiąga się to poprzez zapewnienie wyraźnych tras kliknięć i indeksacji w witrynie, co podnosi priorytet indeksowania witryny dzięki ulepszonej dystrybucji linków.
 • Zwiększa autorytet i moc rankingową wszystkich stron w witrynie.
 • Algorytm wyszukiwarki wykorzystuje metodę znacznie bardziej skomplikowaną niż przepływ linków, aby określić wartość treści. Linkowanie wewnętrzne jest jedną z kluczowych rzeczy, które pomagają botom uznać treść za wartościową. Jeśli witryna jest dobrze skonstruowana i zaindeksowana, można osiągnąć wysoki ranking SERP bez polegania wyłącznie na soku linków.
 • Linki wewnętrzne z dobrze dobranymi anchor textami zwiększają wartość linków. 
 • Ponieważ linki wewnętrzne są ciągiem kodu HTML, który łączy jedną stronę internetową z drugą, są one bardziej wartościowe niż tekst nawigacyjny lub graficzny. Dodanie słowa kluczowego do tekstu kotwicy może jeszcze bardziej zwiększyć ich wartość.
 • Oferuje odwiedzającym witrynę większą wartość.
 • Używanie klastrów słów kluczowych jest nie tylko ważną techniką SEO, ale także zapewnia dużą wartość odwiedzającym witrynę. Kiedy większość odwiedzających bada określony temat, często szukają więcej stron z uzupełniającymi informacjami. Użytkownicy, którzy docenią Twój materiał, spędzą więcej czasu na czytaniu innych Twoich artykułów.
The benefits of internal linking

Budowanie wiedzy specjalistycznej i autorytetu w swojej niszy branżowej

Aby osiągnąć autorytet tematyczny, treść musi być w stanie wpłynąć na opinię lub myśl odbiorców, co można osiągnąć tylko wtedy, gdy treść zawiera przekonujące argumenty i mocne dowody.

Aby witryna osiągnęła autorytet tematyczny, musi mieć pewien autorytet nad grupą pomysłów lub niszą, a nie mieć rzeczywisty wpływ na pojedynczy pomysł lub obszar. Zgodnie z tym stosunkowo nowym pojęciem, strony internetowe z wartościowymi i istotnymi materiałami są wyżej pozycjonowane w wynikach wyszukiwania Google niż te z nieistotnymi treściami.

Załóżmy na przykład, że masz stronę poświęconą różowym lalkom Barbie w witrynie, która omawia wszystko, co jest związane z lalkami Barbie. W tym samym czasie inna marka ma podobną stronę dla różowych lalek Barbie, ale strona ta znajduje się w witrynie poświęconej produktom kosmetycznym.

Zakładając, że sprzedajesz lalki Barbie, a nie produkty w różowym kolorze, Twoja witryna ma wyższy autorytet tematyczny.

Dzieje się tak dlatego, że chociaż witryna z produktami kosmetycznymi może mieć świetną stronę na temat różowych lalek Barbie, nie ma nic, co mogłoby zasygnalizować wyszukiwarce lub czytelnikom, że mają rozległą wiedzę na temat tych lalek. Z drugiej strony, Twoja witryna ma autorytet tematyczny w zakresie lalek Barbie i może z łatwością być punktem kompleksowej obsługi dla wszystkich lalek, niezależnie od tego, czy czytelnik chce dowiedzieć się o różowych czy pomarańczowych lalkach Barbie.

Krótko mówiąc, klastry słów kluczowych mogą pomóc w generowaniu wysokiej jakości treści na określony temat. Dzięki temu za każdym razem, gdy czytelnicy będą szukać informacji lub odpowiednich witryn, do których będą linkować, trafią właśnie do Ciebie.

Lepsze rankingi dla słów kluczowych z długiego i krótkiego ogona

Samodzielne strategie marketingu słów kluczowych należą już do przeszłości. Korzystanie z klastrów słów kluczowych z dobrym połączeniem słów kluczowych z długiego i krótkiego ogona zwiększa szanse na ranking słów kluczowych, które mogą być trudne do zarządzania samodzielnie.

Na przykład, w miarę upływu czasu, techniki słów kluczowych z długiego ogona stają się coraz bardziej kluczowe dla SEO. Wynika to z nacisku, jaki Google kładzie na doświadczenia i intencje użytkowników, rozwoju wyszukiwania konwersacyjnego oraz pojawienia się aplikacji takich jak wyszukiwanie głosowe.

Dzięki klastrom można uzyskać ranking dla różnych słów kluczowych z długiego i krótkiego ogona, zamiast kierować kilka zapytań oddzielnie, co w konsekwencji zwiększa konwersje i przychody firmy.

Na przykład, oto firma, która prawdopodobnie kieruje ten fragment treści na wiele słów kluczowych. Zajmuje ona pierwsze miejsce zarówno dla fraz kluczowych "content brief", jak i "what is a content brief".

Ranks first for both “content brief” and “what is a content brief” keyphrases.

Oto jak możesz zwiększyć swoje szanse na wyższą pozycję w rankingu zarówno dla słów kluczowych z długiego, jak i krótkiego ogona:

 • Oto jak możesz zwiększyć swoje szanse na wyższą pozycję w rankingu zarówno dla słów kluczowych z długiego, jak i krótkiego ogona:
 • Upewnij się, że w pełni rozumiesz powód lub intencję użytkownika każdego konkretnego słowa kluczowego, abyś mógł dostosować swoją treść do tej intencji.
 • Google nadal sprawdza, czy słowo kluczowe wprowadzone w polu wyszukiwania jest dobrze rozmieszczone w treści. Upewnij się, że słowa kluczowe są zawarte w nagłówkach, tagu H1, opisie meta, a nawet tekstach alternatywnych obrazów.
 • Upewnij się, że masz dobrą architekturę linków wewnętrznych między stronami filarowymi a stronami klastra.

Jak tworzyć klastry słów kluczowych i tematów

Opracowanie klastra słów kluczowych wymaga szeroko zakrojonych badań słów kluczowych i strategicznego podejścia do sposobu kierowania wybranych słów kluczowych. Musisz zrozumieć swoich docelowych odbiorców i rodzaje wyszukiwanych fraz, których używają do wyszukiwania podobnych odpowiedzi, usług lub produktów.

Oto przewodnik krok po kroku dotyczący przeprowadzania klastrowania słów kluczowych i skutecznego budowania strategii treści wokół klastrów:

Krok 1: Stwórz listę słów kluczowych

Zanim zaczniesz kierować reklamy na słowa kluczowe, musisz najpierw przeprowadzić badania słów kluczowych - i to dużo.

Na początek pomyśl o głównym słowie kluczowym, na które chcesz pozycjonować swoją witrynę. Załóżmy na przykład, że Twoja firma jest marką e-commerce, która sprzedaje damskie buty do biegania. Przykładem głównego słowa kluczowego, na które można uzyskać ranking, może być "buty do biegania dla kobiet".

Po zidentyfikowaniu głównego słowa kluczowego zidentyfikuj wszystkie możliwe podtematy, frazy z długiego ogona, tematy filarowe, synonimy i odmiany wokół tego słowa kluczowego.

Rozważ także sprawdzenie słów kluczowych, na które pozycjonują się Twoi konkurenci, aby zobaczyć, które z nich są najpopularniejsze w Twojej branży. Chodzi o to, aby dowiedzieć się, które terminy są bardziej wartościowe i mają największy potencjał konwersji.

Aby rozpocząć, oto pytania, które należy sobie zadać podczas badania słów kluczowych:

 • Co sprzedaję?
 • Jakie problemy muszą rozwiązać moi docelowi odbiorcy?
 • Co sprawiłoby, że potencjalni klienci wybraliby moją witrynę zamiast innych podobnych?
 • Do jakiej grupy demograficznej klientów kieruję swoją ofertę?
 • Gdybym był nowym klientem, jakie frazy wpisałbym i wyszukał w Google, aby znaleźć moje produkty lub usługi?
 • Czy mam jakieś istniejące treści, które odpowiadają na najczęstsze pytania moich potencjalnych klientów?

Gdy masz już krótką listę głównych słów kluczowych, na które chcesz kierować reklamy, możesz użyć narzędzia słów kluczowych, aby zidentyfikować więcej potencjalnych słów kluczowych.

Krok 2: Użyj narzędzia do badania słów kluczowych, aby przeanalizować słowa kluczowe

Następnie użyj niezawodnego narzędzia do badania słów kluczowych, aby dowiedzieć się, które z wymienionych słów kluczowych są wartościowe i mogą potencjalnie przyciągnąć ruch do Twojej witryny.

Serpstat Keyword Research Tools

Istnieje wiele sposobów rejestrowania wyników badań. W zależności od narzędzia do badania słów kluczowych, najłatwiej jest pobrać dane jako arkusz kalkulacyjny.

Oto przykład:

Example

Prawidłowo przeprowadzone, szeroko zakrojone badania słów kluczowych mogą dać ci listę setek, a nawet tysięcy słów kluczowych, które mogą potencjalnie zwiększyć ruch na twojej stronie. Dane te pomogą zidentyfikować słowa kluczowe, których docelowi odbiorcy używają częściej podczas wyszukiwania produktów i usług takich jak Twoje, dzięki czemu możesz nadać im priorytet jako "główne" słowa kluczowe w swoich klastrach.

Krok 3: Identyfikacja tematów i grup tematycznych

Po przygotowaniu listy słów kluczowych szybko zauważysz podobne motywy i wzorce. W rzeczywistości mogłeś już zacząć zauważać różne podobieństwa podczas przeprowadzania badań. Te wzorce pomogą ci utworzyć klastry słów kluczowych.

Oto kilka kryteriów, których możesz użyć do podzielenia listy słów kluczowych na klastry.

 • Trafność. 
 • Staraj się grupować słowa i frazy, które są ze sobą ściśle powiązane i mają ten sam cel wyszukiwania. Ułatwi to Google dostęp do stron i szybki wgląd w treść.
 • Liczba wyszukiwań i CPC. 
 • Główne słowa kluczowe powinny mieć przyzwoitą liczbę wyszukiwań, co dowodzi, że ludzie faktycznie szukają tych słów kluczowych. Frazy z długiego ogona mogą mieć mniej wyszukiwań, ponieważ są bardzo specyficzne, ale upewnij się, że mają dobre wskaźniki kosztu kliknięcia.
 • Trudność organiczna. 
 • Różne czynniki rankingowe wchodzą w grę, jeśli chodzi o trudność organiczną. Zazwyczaj uwzględnienie słów kluczowych o wyższym poziomie trudności organicznej zależy od autorytetu witryny i jej pozycji w rankingu. Łączenie słów kluczowych o niskiej i wysokiej konkurencji może poprawić krótkoterminowe rankingi.
 • Lejek marketingowy. 
 • Możliwe jest również grupowanie słów kluczowych na podstawie tego, gdzie klient znajduje się w lejku marketingowym. Na przykład, górna i środkowa część lejka może zawierać klastry słów kluczowych związanych ze świadomością i pozyskiwaniem leadów (najlepsze dla ebooków i blogów), a dolna część lejka może zawierać klastry słów kluczowych związanych z konwersją.

Krok 4: Porządkowanie słów kluczowych w grupy

Po ustaleniu podobieństw, uporządkuj słowa kluczowe w grupy po około 3-5 - więcej niż to może być kłopotliwe w optymalizacji. Możesz polegać na dowolnym renomowanym narzędziu SEO, aby przeprowadzić ten proces.

Upewnij się, że każdy klaster ma podstawowe słowo kluczowe i kilka uzupełniających słów kluczowych. Na przykład, można dołączyć słowo kluczowe o niższym stopniu trudności i wysokiej liczbie wyszukiwań z kilkoma słowami kluczowymi o długim ogonie i niskiej liczbie wyszukiwań.

Keywords Into Groups

W takim przypadku główne słowo kluczowe może być nieco bardziej konkurencyjne w rankingu, ale połączyłeś je ze słowami kluczowymi o niższym stopniu trudności i nieco wyższym potencjale konwersji.

Należy również pamiętać, że nie wszystkie słowa kluczowe z listy powinny znaleźć się w klastrze. Wybierz tylko te z wysokimi CPC, znaczną liczbą wyszukiwań i odpowiednimi intencjami wyszukiwania i użyj tylko tych, aby utworzyć klastry słów kluczowych.

Czy chcesz zaoszczędzić czas, automatycznie zbierając i grupując słowa kluczowe za pomocą narzędzi Serpstat?

Kliknij poniższy przycisk, zarejestruj się i skorzystaj z bezpłatnego 7-dniowego okresu próbnego!

Pobierz wersję próbną Serpstat

Krok 5: Utwórz lub zoptymalizuj strony filarowe za pomocą klastrów słów kluczowych

Teraz, gdy masz już klastry słów kluczowych, będą one działać jako mapa drogowa do wysoce zoptymalizowanych stron. Użyj klastrów do tworzenia, optymalizacji i ogólnej organizacji treści w witrynie.

Zazwyczaj każdy klaster słów kluczowych reprezentuje jeden główny temat lub tak zwaną stronę filarową. Musisz mieć stronę docelową dla każdego klastra słów kluczowych, aby prawidłowo zoptymalizować. Możesz także użyć narzędzia do optymalizacji treści, które pomoże Ci lepiej zoptymalizować zawartość.

Najlepiej byłoby przeanalizować słowa kluczowe, które tworzą każdy klaster, aby zobaczyć, jakie informacje należy udostępnić i jak można pomóc w złagodzeniu bólu odbiorców.

Po utworzeniu początkowych stron internetowych należy rozszerzyć zawartość, aby wzmocnić wysiłki związane z grupowaniem słów kluczowych. Nie powinieneś brać pod uwagę tylko materiałów, które publikujesz dzisiaj; zamiast tego powinieneś skoncentrować się na opracowaniu zrównoważonej strategii treści, która wspiera długoterminowe SEO Twojej witryny.

Nadaj priorytet następującym obszarom, aby zwiększyć rankingi stron filarowych:

 • Głębokość tematyczna:

  Pisz długie treści o wystarczającej głębi.

 • Struktura informacji:

  Upewnij się, że treść jest dobrze zaprojektowana, ma strukturę i przepływ.

 • Doświadczenie strony:

  Skup się na pisaniu dla ludzi, zanim zaczniesz pisać dla wyszukiwarki. Uwzględnij na stronie samorodki, takie jak obrazy, filmy i linki przeskakujące, aby poprawić wrażenia użytkownika na stronie.

Krok 6: Wzmocnij klastry słów kluczowych za pomocą treści bloga

Tworzenie treści blogów wokół stron filarowych pomaga wzmocnić klastry słów kluczowych, zwiększając w ten sposób ranking i autorytet treści stron filarowych. Każdy wpis na blogu może koncentrować się na jednym z pomocniczych słów kluczowych - podtematach lub słowach kluczowych związanych z głównym słowem kluczowym. Pomoże to automatycznie utworzyć klastry tematyczne dla witryny.

Jednak strategia linkowania wewnętrznego między tymi stronami również odgrywa dużą rolę w ich pozycjonowaniu w Google. Zazwyczaj strony podtematyczne powinny zawierać linki do stron filarowych z głównym słowem kluczowym, aby zwiększyć szanse na wyższą pozycję w rankingu dla tych słów kluczowych.

Tworzenie klastrów tematycznych w witrynie pozwala dodać więcej linków wewnętrznych, zwiększając czas spędzany przez użytkowników na stronach. Pomaga to również robotom indeksującym Google szybko zidentyfikować, które strony są najważniejsze.

Audyt treści w celu optymalizacji istniejącej zawartości bloga

Prawda jest taka, że łatwiej jest zmienić przeznaczenie istniejących treści i przyciągnąć więcej ruchu niż pozycjonować nowe treści.

Aby więc szybciej uzyskać pozycję w rankingu dla klastrów słów kluczowych, należy:

 • Przeprowadzić audyt treści i zidentyfikować istniejące fragmenty treści, które można urozmaicić, aby uzyskać więcej pionów. Na przykład można znaleźć artykuły z klastrów, które mogą dobrze działać, jeśli zostaną połączone z określonymi stronami filarowymi.
The relationship between pillar content and cluster content through hyperlinks
 • Zidentyfikuj również fragmenty treści, które wymagają bardziej dogłębnych informacji lub podtematów w istniejącym artykule, które można lepiej omówić na osobnej stronie. Aktualizowanie treści i eliminowanie nieprawdziwych lub wprowadzających w błąd informacji jest częścią dobrego obywatelstwa cyfrowego, które pomaga zapewnić wartość odbiorcom. Możesz sprawdzić Google Search Console (GSC), aby dowiedzieć się, jakich tematów najczęściej szukają Twoi odbiorcy i zmaksymalizować ich potencjał.

Monitorowanie klastrów słów kluczowych w GSC Insights

Po zakończeniu grupowania słów kluczowych i opublikowaniu zoptymalizowanych treści wokół tych klastrów, ważne jest również śledzenie słów kluczowych, aby zobaczyć, jak plasują się w rankingu.

Oto kluczowe rzeczy, które należy śledzić, aby dowiedzieć się, czy nowa strategia SEO działa:

 • Liczba słów kluczowych w rankingu.

  Jeśli ogólna liczba słów kluczowych w rankingu strony wzrośnie, oznacza to, że Google naprawdę rozumie zawartość strony i rozpoznaje jej znaczenie dla różnych wyszukiwań słów kluczowych.

 • Wyświetlenia.

  Jeśli Google zaczyna promować Twój wynik SERP wśród coraz większej liczby wyszukiwarek, oznacza to, że ich roboty indeksujące uważają Twoją stronę za istotną. Nawet jeśli Twoja strona nie znajduje się na pierwszej stronie, wyświetlenia oznaczają, że Google uważa Twoje strony za istotne dla zapytania kluczowego.

Czy grupowanie słów kluczowych naprawdę wspiera strategię SEO?

Klastrowanie słów kluczowych może być długą grą, ale na dłuższą metę jest tego warte. Jest to część zaawansowanej strategii SEO, która może dać ci przewagę nad dwoma głównymi supermocarstwami Google (przetwarzanie języka naturalnego i indeksowanie), dzięki czemu możesz wygrać w niektórych branżach.

Kiedy opierasz swoją witrynę na klastrach słów kluczowych, mówisz Google, że Twoja witryna jest autorytetem w swojej niszy i zawiera ogromną ilość treści. Dlatego też grupowanie słów kluczowych jest nie tylko korzystne dla obecnej strategii SEO, ale jest także przyszłością SEO w ogóle. Wykorzystanie tej techniki teraz sprawi, że Twoja witryna wyprzedzi park i ustawi ją w rankingu na dłuższą metę.

Podsumowanie: Grupować czy nie grupować?

Jak widać, na stworzenie zwycięskiej strategii SEO składa się wiele czynników. Google nieustannie ewoluuje i rozwija się, więc musisz ewoluować, aby pozostać na bieżąco. Grupowanie słów kluczowych to jeden z największych wynalazków Google, który pozwala tworzyć, optymalizować i organizować treści poprzez dywersyfikację języka, aby uzyskać wyższą i szybszą pozycję w rankingu.

Skupiska słów kluczowych sprawiają, że treść wygląda na bardziej dogłębną i pokazuje odbiorcom i wyszukiwarce, że rozumiesz swoją niszę. Ponadto dogłębna treść pomaga w pokryciu wszystkich możliwych intencji użytkownika i pomaga odbiorcom uzyskać wszystkie odpowiedzi, których szukają z jednego źródła, co buduje autorytet Twojej witryny.

Open support chat

Introducing Serpstat

Find out about the main features of the service in a convenient way for you!

Please send a request, and our specialist will offer you education options: a personal demonstration, a trial period, or materials for self-study and increasing expertise — everything for a comfortable start to work with Serpstat.

Name

Email

Phone

We are glad of your comment
I agree to Serpstat`s Privacy Policy.

Thank you, we have saved your new mailing settings.

mail pocket flipboard Messenger telegramm