Widoczność w wyszukiwarkach: jak ją sprawdzić i zwiększyć?

Widoczność w wyszukiwarkach: jak ją sprawdzić i zwiększyć?
Valeriia Lokhtenko
Valeriia Lokhtenko
Blog Editor at Serpstat

Widoczność w wyszukiwarkach lub widoczność witryny jest jednym z najważniejszych wskaźników określających sukces optymalizacji SEO i potencjał ruchu w witrynie.

W dużej mierze zależy ona od liczby słów kluczowych, na które witryna jest pozycjonowana, ich liczby wyszukiwań oraz pozycji domeny w wynikach wyszukiwania.

Przejdźmy teraz do bardziej szczegółowych informacji na temat tego, jak sprawdzić widoczność witryny w wyszukiwarkach i ją zwiększyć.

Czym jest widoczność strony w wyszukiwarkach?

Widoczność w wyszukiwarkach odzwierciedla prawdopodobieństwo, że użytkownicy odkryją określoną witrynę podczas wyszukiwania odpowiednich słów kluczowych. Jest ona mierzona liczbą słów kluczowych, na które witryna jest pozycjonowana, ich wolumenem wyszukiwania i rankingiem domeny w wynikach wyszukiwania.

Analiza tego wskaźnika jest niezbędna do ustalenia potencjalnego ruchu, jaki witryna może wygenerować z organicznych wyników wyszukiwania, oraz określenia pozycji wśród konkurencji.

Niska lub zerowa widoczność witryny oznacza, że domena ma niskie pozycje dla najbardziej odpowiednich słów kluczowych, a użytkownicy nie mogą jej znaleźć za pomocą wyszukiwania organicznego. Z drugiej strony, widoczność w wyszukiwarkach jest uważana za wysoką, gdy witryna ma wysokie rankingi SERP dla wielu popularnych słów kluczowych.

Witryny, które plasują się na pierwszych trzech pozycjach w SERP, mają maksymalną widoczność. Jeśli domena nie znajduje się na pierwszej stronie wyników wyszukiwania (top 10), jej widoczność w wyszukiwarkach jest bardzo niska.

Wyjaśnienie jest proste: 75% użytkowników nigdy nie przechodzi poza pierwszą stronę wyników wyszukiwania Google, zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez Hubspot. Tak więc ten, kto kończy na pierwszej stronie, uzyskuje największą widoczność, a tym samym ruch.

To nie wszystko. W swoich badaniach Sistrix stwierdził, że pierwszy organiczny wynik w Google uzyskuje 28,5% kliknięć, podczas gdy drugi i trzeci uzyskują odpowiednio 15,7% i 11,0%:

Google CTR per ranking

Jak sprawdzić widoczność strony internetowej?

Jak więc sprawdzić widoczność witryny? Nie jest to takie skomplikowane, ponieważ większość kompleksowych platform SEO oferuje pewnego rodzaju sprawdzanie widoczności w wyszukiwarkach.

Serpstat nie jest wyjątkiem i wymaga tylko kilku kliknięć. Wprowadź swoją domenę w pasku wyszukiwania, wybierz region i kliknij przycisk wyszukiwania:

Serpstat

I gotowe. Wynik widoczności domeny zostanie wyświetlony w lewym górnym rogu:

Serpstat Domain Analysis tool

Możesz się również zastanawiać, jaki wynik widoczności witryny jest dobry?

Widoczność jest wynikiem względnym i nie ma konkretnej wartości, która może określić, czy jest ona dobra czy zła. Aby prawidłowo zdefiniować widoczność witryny, należy ocenić bieżące i poprzednie wyniki, aby zidentyfikować wzorce postępu (lub regresu). Ponadto śledzenie widoczności bezpośrednich konkurentów pozwoli ci zobaczyć, gdzie jesteś na rynku i jak możesz poprawić swoją strategię optymalizacji.  

Oto jak obliczamy wynik widoczności Serpstat:

1.Używamy milionów starannie wyselekcjonowanych popularnych słów kluczowych z bazy danych Serpstat.
2.Następnie tworzymy listę słów kluczowych, dla których domena znajduje się w pierwszej dwudziestce wyników wyszukiwania.
3.Obliczamy liczbę wyszukiwań tych słów kluczowych.
4.Liczba wyszukiwań każdego słowa kluczowego jest mnożona przez współczynnik klikalności pozycji witryny dla określonego słowa kluczowego. Najwyższy współczynnik jest przypisywany do pierwszych trzech pozycji w wynikach wyszukiwania, a następnie wynik spada. Dla pierwszej pozycji współczynnik wynosi jeden, a dla pozycji od 11 do 20 wynosi 0,05. 
5.Całkowity ruch w domenie jest określany poprzez zsumowanie liczb uzyskanych w poprzednim kroku.
6.Całkowity ruch jest dzielony przez wolumen wyszukiwania miliona fraz z bazy danych.
7.Wynik jest konwertowany na wartość procentową poprzez pomnożenie go przez sto.
8.Na koniec całkowita liczba jest mnożona przez tysiąc dla wygody.

Chcesz sprawdzić widoczność swojej witryny w wyszukiwarkach i znaleźć sposoby na jej poprawę? Możesz to zrobić za darmo dzięki Serpstat!

Nie przegap okazji, aby poprawić swoje pozycje w wyszukiwarkach i zwiększyć ruch na swojej stronie. Zarejestruj się, aby otrzymać bezpłatny 7-dniowy okres próbny platformy. Powiadomimy Cię, gdy okres próbny dobiegnie końca, abyś mógł go anulować, jeśli chcesz.

Pobierz wersję próbną Serpstat

Jak zwiększyć widoczność w wyszukiwarkach: 11 kroków

Istnieje mnóstwo sposobów na poprawę widoczności witryny w wyszukiwarkach. Oto 11 z nich, a także kilka przydatnych źródeł, aby dowiedzieć się więcej o każdym z nich:

1.Sprawdź, czy Twoja witryna została ukarana karą w wyszukiwarce za pośrednictwem Google Search Console.

Jeśli tak, napraw to jak najszybciej. Aby temu zapobiec, należy ściśle przestrzegać zasad Google Search Essentials (wcześniej znanych jako Wytyczne dla webmasterów).

2.Zapewnij doskonałą architekturę witryny i użyteczność.

Silna struktura strony internetowej jest niezbędna dla każdej witryny. Jeśli użytkownicy nie mogą szybko i łatwo poruszać się po witrynie, prawdopodobnie natychmiast powrócą na stronę wyników wyszukiwania (SERP). Jeśli tak się stanie, Google może zauważyć takie zachowanie użytkowników i dojść do wniosku, że witryna nie jest przydatna dla odwiedzających i obniżyć rankingi.

3.Wdrożenie śledzenia rankingu.

Śledzenie rankingu pozwoli ci monitorować ranking witryny w wyszukiwarkach dla określonych słów kluczowych w czasie. Jest to pomocne w identyfikowaniu trendów i zmian w wynikach SERP witryny. Dane te można następnie wykorzystać do dostosowania strategii SEO.

4.Utwórz listę semantycznych słów kluczowych i używaj ich w swoich treściach.

Używanie odpowiednich słów kluczowych w treści zwiększy widoczność w wyszukiwarkach, ponieważ pozwoli wyszukiwarkom zrozumieć, o czym jest Twoja witryna i dopasować ją do odpowiednich zapytań.

5.Optymalizacja metatagów.

Zoptymalizowane metatagi, które dokładnie opisują zawartość strony, pomagają wyszukiwarkom lepiej zrozumieć kontekst i trafność treści, co prowadzi do wyższych pozycji w wynikach wyszukiwania. Poza tym, dobrze skonstruowany meta opis może poprawić współczynnik klikalności (CTR) każdej strony internetowej, przyciągając uwagę użytkownika.

6.Twórz unikalne treści wysokiej jakości.

Dostarczanie użytkownikom wartościowych informacji zwiększy prawdopodobieństwo, że będą oni linkować i udostępniać Twoje treści w mediach społecznościowych i na swoich stronach internetowych. Sygnalizuje to wyszukiwarkom, że treść jest istotna i wiarygodna, co skutkuje wyższymi rankingami i widocznością witryny.

7.Wdrożenie linkowania wewnętrznego.

Wewnętrzne linkowanie pomaga ustanowić jasną hierarchię i strukturę na stronie internetowej, ułatwiając robotom wyszukiwarek nawigację i zrozumienie treści. Może to prowadzić do lepszego indeksowania, wyższych pozycji w rankingach i ostatecznie zwiększonej widoczności w wynikach wyszukiwania.

8.Optymalizacja witryny pod kątem urządzeń mobilnych

Optymalizacja witryny pod kątem urządzeń mobilnych ułatwia użytkownikom mobilnym dostęp do witryny i poruszanie się po niej, co może prowadzić do większego zaangażowania użytkowników i niższego współczynnika odrzuceń. Wyszukiwarki takie jak Google priorytetowo traktują witryny przyjazne dla urządzeń mobilnych w swoich wynikach wyszukiwania, więc optymalizacja pod kątem urządzeń mobilnych może również poprawić widoczność witryny.

9.Zwiększenie szybkości ładowania strony.

Zwiększenie szybkości ładowania strony pomaga poprawić wrażenia użytkownika i zmniejsza współczynnik odrzuceń. To z kolei prowadzi do zwiększenia zaangażowania, wydłużenia czasu trwania sesji, a ostatecznie do poprawy pozycji w wyszukiwarkach i widoczności.

10.Przeprowadzenie technicznego audytu SEO i naprawienie wszystkich problemów.

Audyt techniczny pomaga zidentyfikować i naprawić problemy, które mogą utrudniać wydajność witryny w wynikach wyszukiwania. Rozwiązując problemy techniczne, takie jak niedziałające linki, zduplikowana treść i niska prędkość ładowania strony, wyszukiwarki mogą łatwiej indeksować witrynę, co poprawi jej widoczność i rankingi.

11.Pozyskiwanie linków zwrotnych z autorytatywnych witryn w podobnych dziedzinach.

Pozyskiwanie linków zwrotnych z renomowanych witryn jest sygnałem dla wyszukiwarek, że witryna zawiera wartościowe i istotne treści, co prowadzi do wyższych pozycji w wynikach wyszukiwania.

Należy jednak pamiętać, że jakość linków zwrotnych jest ważniejsza niż ich ilość, ponieważ spamerskie lub niskiej jakości linki zwrotne mogą w rzeczywistości zaszkodzić rankingom witryny w wyszukiwarkach.

Podsumowanie

Aby ocenić skuteczność optymalizacji SEO i wprowadzić na czas poprawki w przypadku ujemnej dynamiki, konieczne jest sprawdzenie widoczności witryny w wyszukiwarkach i porównanie jej z konkurencją. Serpstat może pomóc śledzić zmiany wartości widoczności w ciągu roku i określić, czy strona zmierza we właściwym kierunku.

Gwałtowny spadek widoczności może wskazywać na kary dla wyszukiwarek lub poważne problemy techniczne na stronie, takie jak nieprawidłowe ustawienia w pliku robots.txt, niska prędkość ładowania, zduplikowane treści, niedziałające linki itp.

Połączenie wewnętrznych i zewnętrznych taktyk optymalizacji SEO pomoże ci uzyskać wysoką pozycję witryny w wynikach wyszukiwania i poprawić jej widoczność.

FAQ

Żaden konkretny wynik widoczności w wyszukiwarce nie może być uznany za powszechnie "dobry", ponieważ różni się w zależności od czynników, takich jak branża, konkurencja i zmiany algorytmu wyszukiwarki. Jednak ogólnie rzecz biorąc, wyższy wynik widoczności w wyszukiwarce wskazuje na lepszą wydajność w wynikach wyszukiwania, a niższy wynik może sugerować możliwość poprawy działań SEO. Ważne jest, aby śledzić widoczność w wyszukiwarce w czasie i na tle konkurencji, aby ocenić skuteczność działań optymalizacyjnych.

Kilka narzędzi może pomóc w sprawdzeniu widoczności w Google, w tym:

1.Google Search Console: Jest to bezpłatne narzędzie Google, które zapewnia wgląd w skuteczność witryny w wynikach wyszukiwania Google, w tym kliknięcia, wyświetlenia i współczynniki klikalności.
2.Kompleksowe narzędzia SEO, takie jak Serpstat, Ahrefs itp. Oferują one ocenę widoczności, która pokazuje, jak widoczna jest Twoja witryna, w oparciu o jej pozycje w rankingu i liczbę wyszukiwanych słów kluczowych.

Read original article “Search Engine Visibility How to Check and Increase it” in English.

Open support chat

Introducing Serpstat

Find out about the main features of the service in a convenient way for you!

Please send a request, and our specialist will offer you education options: a personal demonstration, a trial period, or materials for self-study and increasing expertise — everything for a comfortable start to work with Serpstat.

Name

Email

Phone

We are glad of your comment
I agree to Serpstat`s Privacy Policy.

Thank you, we have saved your new mailing settings.

mail pocket flipboard Messenger telegramm