Jak przeprowadzić szybką analizę reklam kontekstowych konkurencji (PPC)

Jak przeprowadzić szybką analizę reklam kontekstowych konkurencji (PPC)
Stacy Mine
Stacy Mine
Editor at Serpstat

Śledzenie konkurencji jest jednym z podstawowych zadań pracy z reklamą kontekstową i często zajmuje dużo czasu marketerom internetowym. W tym artykule omówię sposoby przeprowadzania szybkiej i wysokiej jakości analizy konkurencji w reklamie kontekstowej przy użyciu różnych narzędzi.

Pokażę ci, jak zidentyfikować konkurentów w SERPach, jak dowiedzieć się, jakich sztuczek używają i jak analizować słowa kluczowe, reklamy, strony docelowe i wyświetlać reklamy konkurencji. Dowiesz się również o usługach, które pomogą Ci poznać przybliżone koszty reklamy i bardziej szczegółowo przeanalizować kampanię reklamową konkurencji. Już nigdy nie zadasz sobie pytania "jak sprawdzić, jakich słów kluczowych używają konkurenci".

Jak zidentyfikować konkurentów w PPC?

Ważną rzeczą do zrozumienia jest zbadanie, co dzieje się w naszej niszy zainteresowania. Na podstawie tych danych zbudujemy naszą strategię optymalizacji i dowiemy się, w jaki sposób konkurenci przyciągają klientów.

Najpierw jednak należy dowiedzieć się, kim są nasi konkurenci. Aby to zrobić, przejdź do wyników wyszukiwania Google i przeanalizuj płatne i organiczne wyniki wyszukiwania. Zróbmy to na przykładzie strony szkoły języka angielskiego.

Zrzut ekranu po lewej stronie pokazuje konkurentów w płatnych wynikach wyszukiwania w Google, a po prawej - w organicznych wynikach wyszukiwania:

GoogleGoogle

Pierwsza reklama w płatnych wynikach wyszukiwania prowadzi do strony docelowej witryny preply.com:

The landing page of preply.com

Aby nie pogubić się w informacjach, utworzę arkusz kalkulacyjny, w którym wprowadzę dane o wszystkich znalezionych konkurentach:

  • domena;
  • adres URL strony docelowej;
  • koszt;
  • tytuł reklamy;
  • tekst reklamy;
  • słowa kluczowe;
  • elementy dodatkowe;
  • wezwanie do działania;
  • Reklamy Google;
  • Google organic.

Wygodne jest korzystanie z narzędzia do diagnostyki reklam w AdWords (Google Ads), aby wyszukiwać i analizować konkurentów w organicznych na innych urządzeniach:

Google Ads

Następnie musisz dowiedzieć się, czy remarketing działa, czy istnieje Facebook Pixel, który pozwoli Ci nadrobić zaległości w reklamach w sieciach społecznościowych. Aby dowiedzieć się, czy w witrynie znajduje się piksel, użyj rozszerzenia Google Chrome Facebook Pixel Helper; aby sprawdzić kody Google - Tag Assistant (by Google):

Facebook Pixel Helper

Poprzez regularną analizę Google SERP, śledzimy takie rzeczy jak:

1.Rozszerzenia w reklamach:
Extensions in advertisements
2.Oddzielne strony docelowe dla reklam:
Separate landing sites for advertising

Można również skorzystać z planera słów kluczowych Google AdWords (Google Ads) i statystyk aukcji. Planer pokazuje i pobiera warianty słów kluczowych dla adresu URL; statystyki pokażą średnią liczbę zapytań miesięcznie, a planer umożliwia podział według geografii i platform.

Informacje o poziomie konkurencji zapytania będą przydatne przy ustalaniu minimalnych i maksymalnych stawek za wyświetlanie na górze strony.

Ważne jest, aby pamiętać, że planer pokazuje coś pomiędzy, nie zawsze prawdę. Pokazuje również, które słowa przecinają się z analizowaną witryną. Korzystając z wglądu w aukcje, dokładnie zrozumiemy, z kim konkurujemy w reklamie. Na tej liście możemy znaleźć nowe witryny. Zapisujemy listę do dalszego wykorzystania podczas analizy konkurencji za pomocą Serpstat:

Analyzing competitors via Serpstat

Mamy teraz podstawową wiedzę na temat tego, kim są nasi konkurenci i jakich narzędzi używają. To jednak nie wszystko, więc będziemy kontynuować analizę przy użyciu specjalnych narzędzi.

Jaki jest cel analizy konkurencji?

Analiza konkurencji służy do określenia mocnych stron i niedociągnięć konkurentów w stosunku do własnych, a także do identyfikacji luk rynkowych.

Analiza konkurencji zapewnia wgląd w:

1.Co i jak sprzedają konkurenci, czy jest jakaś praca z reklamą kontekstową, czy jest ona skonfigurowana tylko raz.
2.Jakich komunikatów i wezwań do działania używają konkurenci, na czym koncentrują się w reklamie? Na co kładą nacisk w tekstach reklam, czym się od siebie różnią.
3.Czy konkurenci używają rozszerzeń i dodatków Google Adwords (Google Ads) do pracy z reklamą kontekstową?
4.Jakie pomysły można zapożyczyć i przerobić dla siebie.
5.Jakie są przybliżone koszty reklamy konkurentów.

Badanie konkurencji ma kluczowe znaczenie:

Dogłębna analiza konkurencji

Specjalne usługi pozwalają dowiedzieć się, które wskazówki są używane przez najlepszych konkurentów w danej niszy i jak można je wykorzystać w kampanii PPC. Korzystając z nich, można przeprowadzić konkurencyjną analizę PPC, stworzyć strategię PPC, znaleźć najbardziej odpowiednie słowa kluczowe, słowa kluczowe marki, porównać ich wskaźniki, znaleźć popularne słowa kluczowe dla różnych krajów i lokalizacji itp.

Jak znaleźć słowa kluczowe PPC konkurencji? Analiza słów kluczowych

Serpstat analizuje reklamy domen dla słów kluczowych, identyfikuje konkurentów dla domeny i słowa kluczowego, pokazuje wolumen i wyświetlenia, a także procentową konkurencję PPC. Możliwe jest zastosowanie i zapisanie filtrów do wykorzystania w przyszłości.

Przejdź do zakładki Badanie słów kluczowych → Badanie PPC → Słowa kluczowe, wprowadź słowo kluczowe i zobacz wynik:

Serpstat Keywords

Tabela wyświetla następujące dane:

Do tabeli można zastosować filtry:

Serpstat,filters

Można zastosować wiele filtrów jednocześnie, dostosować je i zapisać do późniejszego wykorzystania.

Analiza konkurencji

W zakładce Badanie słów kluczowych → Badanie PPC → Konkurenci widzimy porównanie konkurentów według następujących danych:

Listę konkurencyjnych witryn można zmienić lub skorzystać z witryn sugerowanych przez usługę:

Serpstat Competitors

W tym raporcie można zobaczyć popularne słowa kluczowe i zapisać udane opcje dla siebie.

Jak zobaczyć reklamy konkurencji? Analiza reklam

Serpstat posiada narzędzie do analizy reklam, które dostarcza informacji na temat słów kluczowych wywołujących reklamy w wynikach wyszukiwania. Przejdź do zakładki Badanie słów kluczowych → Badanie PPC → Przykłady reklam i spójrz na grupy słów kluczowych, które mają konkurenci:

Serpstat Ads examples

Dostępne jest pobieranie danych ze słowami kluczowymi lub ze wszystkimi danymi z tabeli. Wyniki są filtrowane i śledzone w różnych wyszukiwarkach. W tym samym raporcie odnotowujemy nowe pomysły na naszą reklamę.

Jeśli potrzebujemy reklam konkretnej domeny, przechodzimy do Analiza witryny → Analiza domeny → Badania PPC → Przykłady reklam. W wynikach widzimy reklamę żądanej domeny, słowo kluczowe, które ją wywołało oraz koszt:

Serpstat Ads examples

Analiza stron docelowych

Przejdźmy teraz do analizy stron docelowych. W raporcie Badanie słów kluczowych → Badanie PPC → Strony docelowe reklam, Serpstat pokazuje, które strony otrzymują ruch z kontekstu i ile reklam jest skonfigurowanych dla danej strony. Zbieranie skutecznych wariantów:

Serpstat Ads landing pages

Aby regularnie sprawdzać liczbę płatnych słów kluczowych dla domeny, możemy skorzystać z zakładki Moje projekty w Serpstat, gdzie widzimy dane dotyczące wzrostu lub spadku kluczy PPC dla naszej witryny i konkurencyjnych witryn:

Paid keywords

Chcesz dowiedzieć się więcej o narzędziach analizy konkurencji Serpstat?

Wyślij prośbę o bezpłatne osobiste demo usługi, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą ;)

Poproś o demo

Analiza kosztów reklamy konkurentów

Niemożliwe jest poznanie dokładnego budżetu konkurencji. Jednak specjalne usługi pozwalają przynajmniej w przybliżeniu oszacować ich koszty.

SimilarWeb pokazuje przybliżone wydatki według średniej stawki i ruchu w płatnym wyszukiwaniu. Szacowany ruch w witrynie jest wyświetlany w ogólnych informacjach o witrynie, a płatny ruch w wyszukiwarce jest płatny:

Serpstat Ads landing pages

W sumie prawie 22% to ruch płatny.

Serpstat określa średni koszt kliknięcia w reklamę: Badanie słów kluczowych → Badanie SEO → Wybór słów kluczowych:

Serpstat Keyword Selection

W rezultacie otrzymaliśmy kompleksowe informacje na temat tego, co i jak reklamują konkurenci, jakich komunikatów i wezwań do działania używają w swoich reklamach i na czym się koncentrują. Ponadto poznaliśmy bardzo przybliżone koszty reklamy kontekstowej.

Andrey Belousov
Andrey Belousov
Growth Hacker

Istnieje metoda porównawcza, która działa tylko wtedy, gdy reklama kontekstowa jest już uruchomiona od dłuższego czasu. Projektujemy nasze wyniki na wyniki konkurencji.

Aby to zrobić, bierzemy pod uwagę budżet konkurencji jako metodę bezpośrednią, a następnie bierzemy pod uwagę nasz budżet według tej samej metody i mnożymy przez nasz rzeczywisty budżet.

Na przykład:

Twój rzeczywisty budżet wynosi 10 000 USD. Metoda bezpośrednia wykazała budżet w wysokości 5000 USD, co oznacza, że metoda bezpośrednia jest zaniżona o połowę. Jeśli metoda bezpośrednia konkurenta wykazała budżet w wysokości 3000 USD, to jego rzeczywisty budżet jest około dwa razy większy.

W ten sposób pozbywamy się systematycznego błędu metody bezpośredniej. Nie powinieneś jednak tego robić, jeśli drastycznie zmieniłeś budżet na reklamę w wyszukiwarce w ciągu ostatniego roku.

W metodzie bezpośredniej używamy CPC, które otrzymaliśmy od Google. Nie zależy on od pozycji zajmowanej przez reklamy. Ale fakt, że Twoje reklamy i reklamy konkurencji mogą zajmować różne pozycje i mogą mieć różne CPC.

Najciekawsze jest to, że współczynnik klikalności (CTR) nie wpływa bezpośrednio na koszty. Jeśli pozycje pozostaną takie same, wzrost CTR zmniejszy CPC, ale zwiększy również liczbę kliknięć, w wyniku czego koszty pozostaną takie same.

Projektowanie książek to sztuka łączenia treści, stylu, formatu, projektu i kolejności różnych elementów książki w spójną całość. Według słów Jana Tschicholda, "metody i zasady, których nie da się ulepszyć, zostały opracowane na przestrzeni wieków. Aby tworzyć doskonałe książki, zasady te muszą zostać przywrócone do życia i zastosowane".

Front matter, czyli wstęp, to pierwsza część książki i zazwyczaj jest to najmniejsza sekcja pod względem liczby stron. Każda strona jest liczona, ale żaden numer folio lub strony nie jest wyrażany ani drukowany, zarówno na stronach wyświetlanych, jak i pustych.

Lista kontrolna do analizy konkurencji PPC

1.Ustalamy listę konkurentów. Używamy informacji z wyników wyszukiwania, informacji o aukcjach, Serpstat. W witrynie monitorujemy wykorzystanie piksela Facebooka i tagu remarketingowego. Śledzimy obecność remarketingu.
2.Porównujemy ze sobą konkurentów, sprawdzamy wspólne i brakujące słowa kluczowe. Dodajemy niezbędne dane do naszego planu.
3.Sprawdzamy główne słowa kluczowe.
4.Analizujemy teksty reklam, oznaczamy CTA i przydatne sztuczki stosowane przez konkurencję.
5.Przyglądamy się grupom słów, dodajemy niezbędne do naszego planu.
6.Sprawdzamy strony docelowe.
7.Poprawiamy własne kampanie, pamiętając o błędach konkurencji.

Śledź pozycje PPC konkurentów za pomocą Serpstat Rank Tracker

Serpstat oferuje śledzenie pozycji konkurentów bez wydawania dodatkowych kredytów! Ta funkcja jest dostępna dla SEO i PPC, dla regionów mobilnych i desktopowych. W ustawieniach projektu Rank Tracker wystarczy dodać domeny konkurentów lub oznaczyć je gwiazdką w raporcie Konkurenci. W rezultacie będziesz mógł zobaczyć, ile słów kluczowych PPC konkurenci używają w swoich kampaniach, ich pozycje i liczbę reklam. Wybierając codzienne śledzenie, możesz uzyskać codzienne wyniki i wprowadzić wszelkie zmiany w kampanii PPC, zgodnie z wynikami swoimi i konkurencji.

Serpstat Competitors

Jak często należy przeprowadzać badania PPC konkurencji?

Aby nadążyć za konkurencją, musisz nadążać za zmianami na rynku, jednocześnie starając się zrozumieć potrzeby swoich klientów.

Chociaż różni się to w zależności od niszy, zalecamy przeprowadzanie analizy reklam konkurencji co najmniej raz na kwartał lub raz w roku. Pozwala to reagować na wyniki i śledzić postępy.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Znalezienie reklam konkurencji nie jest trudne. Możesz znaleźć reklamy konkurentów za każdym razem, gdy szukasz czegokolwiek związanego z Twoim produktem lub usługami. Możesz użyć Serpstat, aby przeprowadzić analizę konkurencji PPC i dowiedzieć się, co robią Twoi konkurenci.

Analiza PPC konkurencji to sprytny sposób na odkrycie zwycięskich strategii przyjętych przez konkurentów w danej niszy. Znając szczegóły, będziesz w stanie znaleźć najskuteczniejsze reklamy, które zastosowała twoja konkurencja.

Read original article “How To Carry Out A Quick Analysis Of Competitors' Contextual Advertising (PPC)” in English.

Open support chat

Introducing Serpstat

Find out about the main features of the service in a convenient way for you!

Please send a request, and our specialist will offer you education options: a personal demonstration, a trial period, or materials for self-study and increasing expertise — everything for a comfortable start to work with Serpstat.

Name

Email

Phone

We are glad of your comment
I agree to Serpstat`s Privacy Policy.

Thank you, we have saved your new mailing settings.

mail pocket flipboard Messenger telegramm