Aşağıdakiler dahil olmak üzere herhangi bir Google SEO görevi için isteğe bağlı olarak sağlanan kurumsal düzeyde API ve özel veri kümeleri:
SEO ve çevrimiçi pazarlama için büyük veri ve API
Arama hacmi toplama
SERP taraması
Rakip analizi
Anahtar kelime araştırması
Dünya çapındaki veriler dahil olmak üzere veritabanlarımızı kalıcı olarak güncelliyor ve genişletiyoruz:

Arama ortamının geniş kapsamı

reklam
570 M
backlink
1.2 T
anahtar kelime
7 B
domain
400 M
arama önerileri
4.8 B

Gerçek zamanlı API'ler

SERP taraması
Arama hacmi
Posta kodu hassasiyeti
Düzenli ve yerel arama
Reklamlar, insanlar da soruyor
Herhangi bir özel program
Herhangi bir ülke ve şehir
Herhangi bir dil
12 aylık arama hacmi geçmişi + ortalama hacim ve CPC (Tıklama Başına Maliyet - TBM)
Mobil ve masaüstü

İsteğe bağlı API'ler ve veri kaynakları

Etki alanı verileri
Geri bağlantı verileri
Anahtar kelime verileri
URL verileri
Site denetimi ve sıralama takibi
Özel veri kümeleri
En iyi performans gösteren sayfalar
Ayrıntılı anahtar kelime verileri
Organik ve ücretli rakipler + alan vs alan karşılaştırması
Arama görünürlüğü ve organik trafik gibi veri noktalarının güncel ve geçmişe yönelik genel görünümü
Toplam yönlendiren alan ve geri bağlantı sayısı gibi veri noktalarına genel bakış
Yönlendirilen alan adları, aktif ve kayıp geri bağlantılar ve harici bağlantılar hakkında ayrıntılı veriler
Kötü amaçlı bağlantılar analizi
En iyi performans gösteren sayfalar ve alan ile alan karşılaştırması
Arama hacmi, TBM, anahtar kelime zorluğu ve diğer metrikler
Benzer, ilgili anahtar kelimeler ve arama önerileriyle anahtar kelime listesi genişletmesi
Organik ve ücretli aramada rekabet eden alanlar
SERP'e genel bakış
Anahtar kelimeleri sıralama
Aramadaki rakipler
Eksik anahtar kelimeler
Web sitesi kategorisine göre trafik
Denetlenen konular hakkında toplu ve ayrıntılı bilgi
Web sitesi denetimi üzerinde tam kontrol
Rakiplere genel bakış
Pozisyonlar ve SERP'lerin geçmişi
Herhangi bir Serpstat raporundaki boyutlar ve metrikler
Raporların bir kombinasyonunun üzerinde veri toplamaları
CSV veya JSON gibi çeşitli veri biçimleri
Talep üzerine teslim edilir
İş durumu 1
ABD araba kiralama işi, toplam pazar payı için bir vekil ölçüt olarak kullanılabilecek bir arama trafiği payını tahmin ederek rekabet ortamındaki değişiklikleri izlemek istiyor.
Veri toplama hattı
Trafik paylaşımını hesaplamak için SERP tıklama oranı (TO) pozisyona göre dağılımı gereklidir. Bu verileri mevcut kaynaklardan alın veya Google Arama Konsolu verilerini kullanarak tahmin edin.
Önkoşullar
Anahtar kelime hacmini TO ile çarparak her bir anahtar kelime ve her SERP konumu için arama trafiğini hesaplayın. Etki alanı trafiğini anahtar kelime konumu trafiğinin toplamı olarak almak için sonuçları etki alanına göre toplayın.

Tüm alanların trafik toplamıyla ilgili alan trafiğinin yüzdesi olarak alan trafik paylaşımını hesaplayın.
Trafik paylaşımını hesaplayın
Burada araç kiralama, o konuyla ilgili çok sayıda anahtar kelime içeren bir konu olarak kullanılabilir. Anahtar Sözcük seçimi API yöntemini çağırarak ilk anahtar sözcük listesini alın. Ardından bu listede dolaşın ve her bir anahtar kelimeye uygulanan Arama önerileri ve İlgili Anahtar Kelimeler API yöntemlerini kullanarak listeyi genişletin.
Daha da fazla anahtar kelime toplamak için, üç yöntemi de sonuç listesine birkaç kez uygulayın. Anahtar kelime listesini temizlemek için filtreleme ve sıralama seçeneklerini kullanın. Örneğin, yalnızca en popüler anahtar kelimeleri elde etmek için anahtar kelimeleri arama hacmine göre filtreleyin
Anahtar kelimeleri toplayın
Zaman içinde rekabet ortamındaki değişiklikleri anlamak için 1'den 3'e kadar olan aşamaları bir programa göre çalıştırın. Güncellemelerin sıklığı işletmeye bağlıdır. Günlük güncellemeler, içgörü sayısı ile işlem hattı maliyetlerini dengelemek için iyi bir seçim olabilir.
İşlem hattını programlayın
Son anahtar kelimeler listesindeki her bir anahtar kelime için, SERP tarama API yöntemlerini kullanarak US SERP'i alın. Tüm SERP verilerini, anahtar kelime verileri ve tarama tarihiyle birlikte yerel bir veritabanında saklayın.
SERP'leri Alın
İş durumu 2
ABD merkezli pazarlama ajansı, PPC pazarındaki varlığını genişletiyor. Yeni bir umut kaynağına ihtiyaçları var.
Çözüm
Ajans, alan başına bir dizi ücretli anahtar kelime ve reklam olarak ölçülen, tartışılan eşiğin üzerinde olan ABD alanlarıyla özel bir veri kümesi alır. Veri kümesi, alan arama trafiği, alan görünürlüğü, yönlendirilen alan adları ve geri bağlantıların sayısı ve ücretli anahtar kelimelerin ve reklamların sayısıyla ilgili verileri içerir.

Veriler aylık olarak CSV formatında bulut deposuna yüklenir. Bu yüklenen verilere ek olarak, pazarlama ajansı, SDR ekibinin en değerli potansiyel müşterileri bulmasına yardımcı olan bir potansiyel puanlama sistemi oluşturur.
Business case 3
The global financial institution wants to assess risks and find opportunities in asset management in multiple regions.
Data pipeline
For each region get a list of top pages for each domain using the Top pages API method and the keywords for all these pages using the URL keywords API method. Use this as a proxy for supply estimation. Compare demand and supply to see the growth of new topics and companies in these topics.
Compare demand and supply
For each region collect a list of keywords related to the area of expertise using Keyword selection and Related keywords API methods. Use this list as a proxy for in-region demand estimation. Get the SERPs for each keyword using the Top by keyword API method or SERP crawling API. Extract all the domains from all SERPs.
Collect keywords and domains
Estimate the marketing budget based on keywords CPC and search volume, number and quality of backlinks, and the amount of new content created. Build a market research report and get a list of investment opportunities based on domain score, demand, and marketing budget.
Find investment opportunities
For each region loop through the list of domains to get the data on search and backlinks metrics using Domain summary and Backlink summary API methods. Store the data in local storage and enrich it with the data from other data sources. Build a machine learning scoring model to get the relative strength of each domain.
Build a domain scoring model
Assess the country-related risks based on domain metrics distribution and dynamics. Reallocate assets from risky regions.
Asses country-related risks
Business case 4
A newcomer in the highly competitive European market wants to build a complex search domination strategy to increase the market share.
Data pipeline
After getting a strong presence in low-volume keywords move to mid-volume and high-volume by scaling already established processes.
Scale the process
Collect low-volume keywords using keyword research API methods and create content to get the initial results from SEO efforts. With SERP crawling API collect SERPs to track the changes in a competitive landscape, news, sales, own indexing issues, and keywords cannibalization. Look for competitors' PPC daily bidding adjustments and PPC campaign expansion.

Collect low to no-competition keywords using the same methods and test PPC campaigns to find the blind spots in competitors' strategies. Use Tree view for initial keyword grouping and landing page analysis.
Prioritize marketing efforts
Run an SEO audit using Site audit API methods after each major website update or SEO-related fix to quickly react to issues that might affect website search presence. Also, run an audit on a staging server that is password protected from external traffic. Check if something is broken before the changes go live.

Audit competitors' websites to see when they have some issues and use that as a trigger in competitors-targeted PPC campaigns.
Work with website technical issues
Balance SEO and PPC on a per keyword level. Both should support each other and add some incremental results but not just cannibalize the existing ones. Use SERPs data to adjust PPC bids according to SEO results.
Find the balance between SEO and PPC
Business case 5
European company wants to perform keyword research in a narrow niche to boost SEO results.
Data pipeline
Create a list of common words that describe the niche and get a list of search competitors for these words using Competitors API methods. Collect keywords for each competitor using the Domain keywords API method. Use Domain vs domain API method to find out what keywords are common for all competitors and what are distinct.
Find niche competitors
Collect the last 12-month keyword volume history for all keywords with Search volume crawling API to see the demand seasonality. Track rankings for all keywords with SERP crawling API to control the SEO progress and see the changes in the competitive landscape. Repeat the whole procedure regularly to see how competitors expand their business outside the niche.
Track seasonality and rankings
Business case 6
US-based marketing agency wants to automate backlinks discovery strategy for dozens of clients
Data pipeline
Collect a competitors list for each client with Competitors API methods for keywords and domains. For each competitor get a list of referring domains with Referring domains API method.
Find competitors
Use the Malicious domains API method to disavow all the links from malicious domains.
Get rid of toxic links
Check if competitors are using link networks by looping through the referring domains several levels deep. Find the intersection of all the lists with the Link intersection summary API method to get a filtered list of possible link sources. Reach out to these sources to get backlinks to your website.
Get backlinks opportunities
Business case 7
UK B2B SaaS company wants to get more leads
Data pipeline
With Keywords research API methods collect the initial list of keywords that describe leads' niche. Get a list of websites that compete in the search for these keywords.
Get the list of domains
For each website use the Top pages API method to see if the company provides the services related to B2B SaaS. Check if some companies might be considered sales or marketing partners. Check the SERPs for company-related review search queries with SERPS crawling API methods to reduce the reputation risks related to potential partners. Offer SaaS to the selected companies.
See the strongest pages for the domains
Personal demonstration
Leave a request and our specialists will contact you. You will also receive additional materials, webinar recordings, and personalized advice from a Serpstat expert
Open support chat

Introducing Serpstat

Find out about the main features of the service in a convenient way for you!

Please send a request, and our specialist will offer you education options: a personal demonstration, a trial period, or materials for self-study and increasing expertise — everything for a comfortable start to work with Serpstat.

Name

Email

Phone

We are glad of your comment
I agree to Serpstat`s Privacy Policy.

Thank you, we have saved your new mailing settings.

mail pocket flipboard Messenger telegramm